ALSANCAK STADI İÇİN HAYATİ KARAR

Alsancak Stadı’nın yeniden yapılması için önündeki son engel de dün kalktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Alsancak Stadı’nın yapımına olanak sağlayacak 1/1000 ölçekli imar planlarını karara bağlamak amacıyla dün tek maddelik gündemle olağanüstü toplandı. Konak Belediye Meclisi’nin Eylül 2016’da “Spor Tesisi alanı” ilan etmesinin ardından Umurbey Mahallesi’ndeki 22 bin 600 metrekarelik araziyi ‘Stadyum alanı” olarak belirleyen 1/1000 ölçekli plan Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine taşındı. Dünkü toplantıda imar değişikliği İmar Komisyonu’na sevkedildi ve toplantıya kısa bir süreliğine ara verildi. İmar Komisyonu’ndan Alsancak Stadı’nın bulunduğu alanda yeniden bir stadyum inşa edilebilmesi amacıyla olumlu raporun gelmesinin ardından, meclis üyeleri imar plan değişikliği önerisini 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Kanunu doğrultusunda oybirliğiyle onayladı. Koruma Kurulu, TCDD’nin tescilli binalarının yanında olduğu için araziyle ilgili karar verecek. Kuruldan olumlu kararın çıkmasına kesin gözüyle bakılırken, Alsancak Stadı’nın hazır olduğu öğrenilen projesinin Kasım ayı içinde ihalesinin yapılması bekleniyor.

İKİ YILDA BİTECEK

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ihale sürecini hızlandırmak için talepte bulunması üzerine İzmir Büyükşehir Meclisi’nin tek gündem maddesiyle olağanüstü toplandığı öğrenildi. Alsancak Stadı eski aksa göre yenilenecek. Stadın ihale aşamasının ardından 2 yıl içinde bitirilmesinin planlandığı bildirildi. Projesinde tribünlerin sahaya yakınlığı ile de bambaşka bir görünüme kavuşacağı öğrenilen statta iki tribün de kapalı olacak. Uluslararası standartlara göre inşa edilecek stadın kale arkası bölümlerinde ise giriş çıkış kapıları ile ticari alanların yer alacağı öğrenildi.

Doğan: 13 ay kaybettik

Alsancak Stadı ile ilgili oylama sonrasında Kocaoğlu, Göztepe, Karşıyaka ve Alsancak Statlarını görüşmeye açtı. AK Partili Bilal Doğan, yaptığı konuşmada stat yapımını belediyenin engellediğini belirterek, “Bugün Alsancak Stadı konusunda örnek bir kararın altına imza atarak önünü açtık. Keşke yerel yönetim ile bakanlık arasında işbirliği daha önce hayata geçseydi. Alsancak Stadı’yla ilgili 13 aylık kayıp var” dedi. Konuşmasında Büyükşehir Belediyesini eleştirisine Göztepe ve Karşıyaka statlarıyla devam eden Doğan “Bu statlar hakkında açılan davalar olmasaydı Bakanlık Nisan 2016’da tamamlamış olacak, hatta bugün maçlar oynanıyor olacaktı. Ancak kulüplerimiz hala maç yapacak stat arıyor. Ankara 18. İdare Mahkemesi’nde Karşıyaka Stadı’yla dava açtınız. İptal kararları ile elinize ne geçti. Bakanlık temyize taşıdı. Artık engellemeyin. TOKİ ve Bakanlık arasındaki protokolle ilgili davadan vazgeçtiniz. İmar planıyla ilgili dava temyizde sürüyor. Bundan da feragat edin” dedi.

Yeni Asır

Android uygulamamız çıkmıştır, indirmek için tıklayınız.