YÖNETİMİMİZDEN AÇIKLAMA

17 Nisan 2016 günü Erzurum BB Spor ile Altay arasında oynanacak müsabaka öncesinde, sosyal medya üzerinden yapılan olumsuz yayınlar sebebiyle, kulübümüz tarafından TFF’ye, Erzurum ve İzmir Emniyetine, İç İşleri Bakanlığı’na durumun ehemmiyetini belirten faks metinleri gönderilmiştir.

Hafta için TFF ziyaretimiz esnasında konu, TFF Genel Sekreteri’ne anlatılmış ve önlemlerin üst seviyede alınması talep edilmiştir.
Zaten ayni sebepten dolayı Erzurum İl Spor Güvenlik Kurulu maçın Altay Taraftarı olmaksızın oynanmasına karar vermiştir.
Müsabaka öncesinde stattaki yaklaşık 25.000 Erzurum taraftarı, takımımız ve şehrimiz aleyhine “Gâvur İzmir” tezahüratı yapmıştır.

Maçın ilk devresi 1-1 berabere bitmiştir. Devre olmadan önce sorun yaşanmaması için kulüp görevlimizin ikazıyla, soyunma odasına giden hareketli tünelin içerisinde görülen ve akreditasyon kartı olmayan kişiler oradan uzaklaştırılmıştır.

Buna rağmen soyunma odasına gitmek üzere hareketli tünele giren bazı oyuncularımızın beyanlarına göre, Cahit Enes Katipoğlu, Hayrullah Çelik ve Fatih Üsküplü’ye tekme ve tokat atıldığı, Hüsamettin Yener’e ise bıçak gösterildiği belirtilmiştir. Bunun üzerine tünele ilk giren bu oyuncu gurubu tekrar sahaya dönmüşlerdir.

Bunun üzerine takım, teknik heyet ve yedek sporcular da yöneldikleri tünele girmeyerek sahaya geri dönmüşler ve başlarında yöneticileri olduğu halde orada toplu halde durmuşlardır.

Daha sonra gerekli güvenliğin sağlandığına emin olunduğunda ekip soyunma odasına yöneldiğinde ise, tünelin plastik kaplamasını sıyıran bir kısım taraftar buradan darp girişiminde bulunmuş ve galiz küfürler edilmiş, seyirci toplu olarak “Burası Erzurum, buradan çıkış yok” tezahüratı yapmıştır.

Sporcularımızın beyanına göre, bu saldırıyı yapan kişiler maalesef akredite kartı takan ve bu kartlarını isim okunmasın diye ters çeviren kişilerdir. Bu nedenle kişilerin isimleri belirlenememiştir.

İşin garip ve kabul edilemez yanı, darp olayı esnasında tünelde emniyet güçleri de vardır. Ancak olaya müdahale yerine, seyirci kalmışlardır. Yetkili emniyet görevlisine bu kişilerin tespit edilmesi yöneticimiz tarafından söylenmiş, ancak oralı olunmamıştır.

Bu esnada TFF temsilci ve gözlemcileri de olayı görmüşler, çaresizliklerini belirtmişlerdir. Maçın orta hakemi devre arasında odasının kapısını açmamış, şikâyetleri dinlememiştir. Maçın 2. Yarısı en az yirmi dakika geç başlamıştır.

Sonrasında maçın skoru rakip lehine tamamlandığı için maçtan sonra olay çıkmamış, ancak skorun berabere olması ya da galibiyetimiz halinde stattan nasıl sağ çıkılabileceği sorusu akıllarda kalmıştır.

Olayın meydana gelişi, görevli kartı olan kişilerin olaya karışması, emniyet güçlerinin olaya müdahale etmemeleri, TFF görevlilerinin çaresiz kalması, bize önceden planlı bir eylem olduğu izlenimi vermiştir.

Sporun kendi amacından çıkarılarak farklı amaçlar için kullanılma zihniyetinin bizi getirdiği son nokta vahimdir. Kazanmak için her yolun mubah görülmesi, spor ahlakıyla bağdaşmaz düşüncesindeyiz.

Altay Spor Kulübü olarak bu olayla ilgili yasal başvurularını elimizdeki görüntülerle yapmaktayız ve sonuna kadar da takipçisi olacağız.

Ayrıca futbolun tüm paydaşlarını da bu tür saldırılara karşı koymaya ve sorumlular hakkında tavır almaya davet ediyoruz.
Milli mücadele amacıyla kurulan Altay’ımıza yapılan saldırının yanı sıra, Kurtuluş Mücadelesi’ni başarıyla sonlandıran İzmirli’ye de “Gavur” lakabının yakıştırılmasını kabul etmiyor, şehrin dinamiklerinin de buna gerekli tepkiyi vereceklerine inanıyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.

ALTAY SPOR KULÜBÜ
Yönetim Kurulu

Android uygulamamız çıkmıştır, indirmek için tıklayınız.